Екологічний податок

Починаючи із 01.01.11р., у зв”язку з набуттям чинності Податкового кодексу України від 01.12.2010 №2577-VI (далі –ПК), замість загальнодержавного збору за забрудення навколишнього природного  середовища справлятиметься екологічний податок . Цьому податку присвячено розділ VIII ПК.

Коло його платників  загалом не змінилося . Це суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

* викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

*скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти;

* розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;

* тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

До числа платників відносяться і суб”єкти господарювання, фізичні особи, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення (в т.ч. автомобілями) у разі використання ними палива Однак такі платники тепер не відповідають за розрахунок і сплату екологічного податку, а також не звітують до податкової інспекції. За них це будуть робити податкові агенти- ті, хто торгує паливом. До останніх відносять осіб, які займаються (п.241.1.ПКУ):

а)оптовим продажем Ппалива;

в) роздрібним продажем палива, за вийнятком тих, хто купив його в оптовиків.

Не є платниками збору за розміщення відходів особи, котрі мают ліцензію на збирання й заготівлю відходів як вторсировини, здійснюють відповідну діяльність із розміщенням таких відходів на власній тнериторії(об”єктах), надають послуги у цій сфері.

Ставки податку затверджені ст.243-248 ПК. Для екологічного податку встановлено квартальну звітність, яку треба буде здати протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.Звітувати за викиди стаціонарними джерелами, скиди у водні об”єкти, розміщення відходів  потрібно за місцем знаходження забруднюючих джерел (об”єків), за паливо, реалізоване податковими агентами,-за місцем розташування пунктів продажу палива, за радіоактивні відходи – за  місцем податкової реєстрації(п.250.2 ПК).

Коли місце подання декларації не збігається з місцем перебування на обліку в податковій , за місцем обліку треба буде подавати  копії податкових декларацій (п. 250.8 ПК)

Якщо платник податку в поточному році не планує здійснювати забруднення навколишнього середовища, до податкової інспекції за місцем розташування джерел забруднення потрібно подати заяву  про відсутність у звітному році об”єкта обчислення екологічного податку(п.250.9ПК). Інакше перекреслені декларації доведеться здавати й надалі.

СДПРІ відділу оподаткування

юридичних осіб                                                   Руслан Починок